رییس کل گمرک، گفت : در یک ماه گذشته صادرات ترجیحی به اوراسیا از سمت ایران، ۲/۲۸ میلیون دلار و واردات ترجیحی ۱۶۶ میلیون دلار بوده که عمده آن ، کالاهای اساسی است.

مهدی میر اشرفی گفت : بیش از یک ماه است که از اجرای موافقت نامه موقت تجارت آزاد اوراسیا گذشته و تاکنون در قالب این موافقت نامه از تاریخ ۵ آبان امسال تا ۸ آذر صادرات ترجیحی به اوراسیا از سمت ایران ۲/۲۸ میلیون دلار بوده و ورادات ترجیحی ۱۶۶ میلیون دلار بوده که عمده این کالاها ، کالاهای اساسی و موردنیاز کشور است که باید وارد میشد.

وی گفت :جمع کل صادرات ترجیجی و غیر ترجیحی ما به اوراسیا ۹/۱۳۷ میلیون دلار است و جع کل واردات از اوراسیا هم تاکنون ۱۹۳ میلیون دلار بوده است. میر اشرفی تاکید کرد : چنانچه طرف ایرانی و پنج کشور اوراسیا اقدامات لازم را به جهت بهره گیری تجار دو کشور از تعرفه های ترجیحی انجام نداده باشند موافقت نامه طوری تنظیم شده تا این مسئله مانع منافع تجار نباشد و بازرگانان می تواند تا یک سال بعد از صادرات این اقلام همچنان از مزیت های تعرفه های ترجیحی استفاده کنند .

میرشرفی ادامه داد : در شرایط فعلی کشورهای اوراسیا، یک امکان و ظرفیت بسیار خوب است که ما باید از این ظرفیت استفاده بهینه کنیم تا صادرات و واردات کالاهای موردنیاز انجام شود .رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: ضمن اینکه با توجه به درخواست د طرف موافقت نامه هر دو طرف در تجارت تلاش می کنند تا از استفاده از دلار و دیگر ارزهای رایج فاصله بگیرند و ار ارزهای منطقه ای برای مبادله کالا استفاده کنند ./ ایبنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *