کشور قزاقستان با ۱۸ میلیون و ۳۷۶ هزار نفر جمعیت و مساحت ۲٫۷۲۴٫۹۰۰ کیلومتر مربع به مثابه یک پل در میان اروپا و آسیا (اوراسیا) قرا گرفته است. دسترسی این کشور به منابع معدنی و طبیعی ارزشمند از جمله منابع نفت و گاز موقعیت ویژه ای به این کشور داده است. علاوه براین ایجاد اتحادیه گمرکی اوراسیا با کشورهای روسیه، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان و تجربه کم و بیش موفق این کشور در حمایت از سرمایه گذاران که ناشی از ثبات نسبی در اقتصاد و سیاست است از مزیت های این کشور محسوب می­ شود.

 بندر آکتائو در غرب کشور قزاقستان و در مرکزیت استان مانگستائو و در سواحل شرقی دریای خزر قرار دارد. استان مانگستائو به مساحت ۱۶۵ هزار ۶۴۵ کیلومتر مربع و با جمعیت  ۶۷۶هزار و ۷۳۵ نفر یکی از جوانترین مناطق قزاقستان با میانگین سنی ۲۷ سال و دارای نرخ رشد جمعیتی ۱۰٫۷ درصدی بوده، به این معنی که به شدت جمعیت آن در حال رشد است. نرخ بیکاری در استان مانگستائو روند نزولی دارد و کاهش نرخ بیکاری از ۵٫۱٪ در سال ۲۰۱۵ به ۴٫۷٪ درصد در سال ۲۰۱۸ رسیده است. دولت قزاقستان در راستای برنامه‌های خود برای افزایش جمعیت این منطقه امتیازاتی برای مهاجرت خانواده‌های قزاقی از شرق به استان مانگستائو و غرب این کشور در نظر گرفته است.

این منطقه دربرگیرنده ۲۵ درصد محصولات نفتی منطقه، ۱۰۰درصد محصولات استرونتیوم ( استرانسیم عنصر فلزی که در کاتدهای لامپ­های نوری برای به دست آوردن بیشترین پاسخ به تابش فرابنفش به کار می رود و عدد اتمی آن ۳۸ است) و همچنین معادن فسفات، منگنز، اورانیوم، گاز و زغال سنگ می‌باشد.

بندر آکتائو به نحوی طراحی شده است که مناسب ترین وضعیت را برای حمل و نقل محموله‌های گوناگون کالاهای خشک، نفت خام و محصولات پتروشیمی را داشته باشد. برخی از مهم ترین محموله­ های کشتیرانی عبارتند از: نفت و مشتقات آن، فلز و غلات. در این بندر بیش از ۲۰۰۰ متر مربع انبار سرپوشیده و ۷۹٫۷۰۰ متر مربع انبار فضای باز وجود دارد. علاوه بر این، بندر آکتائو دارای اسکله­ های بارگیری ویژه محصولات نفتی با ظرفیت بیش از ۱۲میلیون تن می‌باشد. همچنین سه اسکله بزرگ بارگیری و تخلیه محموله­ های غیر نفتی نیز در این بندر وجود دارد که دسترسی اسکله به ریل­ های راه آهن سراسری از کنار کشتی، از مزیت های ویژه آن به شمار می­ رود. علاوه براین وجود انبار غلات با ظرفیت بیش از ۶۰۰ هزار تن در سال همراه با اسکله بارگیری و تخلیه انحصاری از دیگر ویژگی­ های مثبت این بندر است. ظرفیت­ های ذکر شده باعث شده است بندر دریایی آکتائو قادر به پذیرش و پهلوگیری کشتی­ های به طول تا ۱۵۰ متر و عرض ۲۰ متر در ۲۴ ساعت شبانه روز باشد. مجموعه این عوامل موقعیت ویژه ای برای فعالان اقتصادی، بازرگان و تجار به دست می دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *