در بخش پیش( بخش پنجم) به بیان نحوه ی  پرداخت نقدی از طریق حواله مستقیم به حساب فروشنده توسط خریدار پرداختیم.

در بخش جاری به بیان ادامه روشهای پرداخت خواهیم پرداخت.

روش پرداخت قرارداد ( Payment Condition )

۱ – پرداخت نقدی :

الف ) از طریق حواله مستقیم به حساب فروشنده توسط خریدار
ب) از طریق پرداخت اسکناس نقدی به فروشنده :

این حالت بیشتر در زمانی رخ می دهد که کالایی و یا خدمتی مستقیم خریداری شده و پس از انجام خدمات در داخل کشور نسبت به پرداخت آن به صورت نقدی cash اقدام نماید. در این حالت بهترین کار آن است که در قبال پرداخت نسبت به تهیه صورتجلسه اقدام نماید و شماره تمامی اسکناس ها و یا کپی آن ها بر روی صورت جلسه آورده شود. خرید از منابع معتبر مانند صرافی سپهر بانک صادرات نیز اکیدا توصیه میشود چرا که اسکناس های تقلبی و یا مخدوش ممکن است هر آن گریبانگیر خریدار شود.

۲ – پرداخت اعتباری که از طریق اعتبار اسنادی یا همان LC می باشد.

  به منظور بیان این بند، لازم است تا به بررسی روش های پرداخت طی روش های اعتباری بپردازیم.

زمانی که از خدمات بانکی و به طور مشخص اعتبار اسنادي استفاده می کنیم، بانکها در مواجه با اسناد با توجه به نوع اعتبار و شرایط موجود، ممکن است حالتهای مختلفی از پرداخت را انتخاب کنند. این حالتها در ۴ شیوه زیر خلاصه می شوند:

۱ – پرداخت دیداری ( Sight Payment ) : در این روش به محض ارائه اسناد مطابق با شرایط اعتبار، بانک گشاینده و یا بانک تأیید کننده در صورت وجود، متعهد به پرداخت وجه اسناد می باشند.
۲ – پرداخت مدت دار ( Deferred Payment ) : در این نوع پرداخت، بانک گشایش کننده و یا بانک تأییدکننده در صورت وجود، متعهد به پرداخت وجه اسناد مطابق با شرایط اعتبار بر اساس بازه زمانی تعیین شده در اعتبار میباشند. ( مثلا ۳۰، ۶۰، ۹۰، ۱۸۰ ویا ۳۶۰ روز از تاریخ حمل کالا و یا معامله اسناد).
?در صورت وجود مغایرت در اسناد، پس از پذیرش مغایرت توسط خریدار و بانک گشاینده، ملاك محاسبه سررسید پرداخت روز پذیرش مغایرتها می باشد.

۳ – پرداخت در برابر قبولی ( Acceptance/ Usance ) :

این روش پذیرش پرداخت و پذیره نویسی برات صادره توسط ذی نفع می باشد. در این روش همراه اسناد، براتی نیز توسط ذی نفع صادر می شود. این برات حتما عهده یک بانک که معمولا بانک تعیین شده(N.B) میباشد، صادر می شود، و در صورت قبولی برات توسط وجه برات در سررسید برات به ذينفع پرداخت می شود.

۴ – پرداخت در مقابل معامله اسناد ( Negotiation) :

خرید برات صادره توسط ذی نفع عهده بانک دیگری به غیر از بانک تعیین شده و یا اسناد ارائه شده مطابق با شرایط اعتبار توسط بانک تعیین شده است. در این روش به بانک تعیین شده این اختیار داده می شود که در صورت تمایل اقدام به خرید برات و یا اسناد نماید.

در صورت ارائه برات به همراه اسناد، این برات نباید به عهده بانک تعیین شده صادر شود؛ چون این بانک اقدام به خرید برات می نماید؛ نمی تواند برات عهده خودش را خریداری کند. این حالت صرفا بر اساس توافقات فی مابین خریدار و فروشنده می باشد و بانک گشاینده فقط مجوز این کار را صادر می کند.

در بخش بعد، به بیان ادامه مبحث قراردادها خواهیم پرداخت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *