در بخش پیش نکاتی درباره روند اجرا و ضوابط موجود در بازرسی کالا ارائه شد. در ادامه مطالب در مورد موضوع نمونه برداری و مبحث بسیار مهم بسته بندی بررسی خواهیم داشت.

نمونه برداری Sampling

نمونه و نمونه برداری از کالا یک روشی است برای قضاوت در مورد کیفیت کالا بر مبنای نمونه های دریافتی بر اساس تکنیک های آماری و قضاوت در مورد کل محموله بر اساس این نمونه ها . این مقوله مستقیم به مفاهیم کنترل کیفی آماری برمی گردد.

گاهی اوقات خود خریدار به جهت قضاوت در مورد اصل محموله نیاز دارد تا علاوه بر اخذ نمونۀ اولیه نسبت به نمونه برداری از خط تولید وقتی که در حال تولیدی سفارش ما است اقدام نمود که به آن Bulk Sampling گفته میشود.

قضاوت در مورد یک تامین کننده و توانایی آن در تامین کالا به موضوع ارزیابی تامین کنندگان بر میگردد. اما نیاز است تا در شرایطی نسبت به نمونه برداری از محموله اصلی و قضاوت واقعی تر نسبت به کل محموله نیز اقدام نمود.
ضمن آنکه ضمن توافق و قرارداد فروش میتوان قید نمود تا در صورت تائید نمونه از محموله اصلی فروشنده ممجاز به ارسال کالا باشد و تا زمان رفع عیب این موضوع به تاخیر بیافتد؛ هر چند که در عمل این موضوع کمی پیچیده تر از جنبۀ تئوری آن است؛ اما ذکر این موضوع در قرارداد فروش سبب میشود که فروشنده یا سازنده تمرکز بیشتری بر کیفیت داشته باشند.

بسته بندی Packaging

بسته بندی عاملی است که باعث حفظ کالا از مبداء تا مقصد می گردد بنابراین از یک کالا به کالای دیگر متفاوت است. بسته بندی کالا می بایستی در هنگام عقد قرارداد فروش مشخص و معین باشد به نحوی که با نوع کالا، مشخصات فنی آن، روش حمل و نیز مسافت تا مقصد مطابقت داشته باشد. با وجودی که در اینجا مفهوم بسته بندی با آنچه که ما به صورت عمومی از آن تصور داریم کمی متفاوت است.

بسته بندی جزء لازم و ضروری یک محصول است که شناساندن و نگهداری محصول را از تولید تا مصرف بر عهده دارد. علم طراحی بسته بندی علم، هنر و فناوری محافظت از محصول برای نگهداری، انبارش، انتقال و توزیع، ذخیره، فروش و استفاده از آن است به گونه ای که از سویی کمترین آزار در حین تولید تا مصرف به محتوای محصول و از سوی دیگر به محیط زیست وارد گردد. بسته بندی شامل مراحل طراحی، ارزیابی، و تولید بسته ها می شود. بسته بندی بطور بسیار جامعی بر زندگی ما سایه افکنده است، بطوری که ما در تمام اطراف خود آنرا مشاهده می کنیم. از اقلام مواد غذایی و دارویی گرفته تا کالاهای مصرفی و لوازم خانگی و کالاهای صنعتی و استراتژیک مانند محصولات پتروشیمیایی همه با بسته بندی مرتبط هستند. وظیفه اصلی بسته بندی محافظت از محصول است.

بسته بندی با برچسب های استاندارد این امکان را به ما می دهد تا متوجه شویم چه نوع محصولی داخل بسته قرار دارد و شرایط حفظ و نگهداری آن چگونه است.

سازمان جهانی استاندارد (ISO) و سازمان های معتبر و ملی استاندارد کشورهای پیشرفته گام های مهمی در تدوین استانداردهای بسته بندی و مشخصات فنی آن برداشته اند. طراحی بسته بندی شامل طراحی فیزیک بسته بندی و گرافیک آن است. در زمان حاضر به نظر می رسد طراحی بسته بندی باید زیر گروه طراحی محصول باشد به گونه ای که به طراحی بسته بندی به عنوان جزئی از کمپین عملیات طراحی محصول نگریسته شده و همپای آن شروع شود و انجام یابد.

به منظور بیان ابعاد حائز اهمیت بسته بندی، به موارد اشاره میشود :

۱ – اهداف بسته بندی
۲ – عوامل مؤثر بر بسته بندی
۳ – انواع بسته بندی
۴ – کارتن بسته بندی

اهداف بسته بندی

۱ – محافظت فیزیکی :

اشیاء قرار داده شده درون بسته نیاز به محافظت در برابر سایر عوامل مانند ضربه، لرزش، فشار، حرارت و غیره… دارند.

۲ – لایه و مانع محافظتی :

محافظت در برابر عدم ورود اکسیژن، بخار آب، گرد و خاك، اشعه ماورا بنفش و… ، در بسته بندي مد نظر قرار می گیرند. عدم نفوذپذیری بسته یک فاکتور اساسی و مهم در طراحی بسته بندی است. در بعضی از بسته ها از ماده جذب کننده اکسیژن برای کمک به طول عمر بسته و به ویژه محصول داخل آن استفاده می شود. فشار هوای تعدیل شده یا کنترل شده نیز در بعضی از بسته های غذا گنجانده شده است.

حفظ کیفیت محتویات داخل بسته و طولانی کردن عمر آن یکی از مهم ترین وظایف بسته بندی است.

۳ – اطلاع رسانی :

اطلاعاتی مانند نحوه انبارش و استفاده از محصول، ترابری، چگونگی حذف یا نابود کردن بسته ها یا محصولات؛ بر روی بسته ها چاپ شده و یا توسط برچسب آنها چسبیده می شوند. تمامی محصولات غذایی، دارویی، پزشکی و شیمیایی بسته بندی باید با استانداردهای معتبر بین المللی مطابقت داشته و در برخی موارد با قوانین بین المللی یا منطقه ای یا انجمنی مانند FDA , IMDG code و … مطابقت داشته باشند.

۴ – بازاریابی :

بسته بندی ها و برچسب ها می توانند توسط بازاریابان برای ترغیب مشتریان بالقوه برای خرید محصول استفاده شود. طراحی بسته یک نمود بیرونی ثابت و مهم برای دوجین از سال ها بوده است. ارتباطات بازاریابی و طراحی های گرافیکی برای نما دادن به بسته و در اکثر موارد به عنوان نقطه اصلی فروش بکار برده شده اند.

۵ – ایمنی :

بسته بندی نقشی مهم و اساسی در کاهش ریسک امنیتی برای سلامت محموله دارد. بسته ها با پوشش مقاومتی مناسب بهتر می توانند در کاهش آسیب و هم چنین جلوگیری از دستبرد به محصول مطلوب واقع شوند.
بسته ها می توانند برای کاهش خطر دستبرد و دسترسی غیرمجاز به کالا، سازماندهی و مهندسی شوند: ساختمان بعضی از بسته ها براي جلوگیری از دسترسی غیرمجاز عایق مقاومتی دارند و بعضی نیز دارای مهر و لاك برای جلوگیری از بازشدن و دستبرد می باشند. بسته ها همچنین می توانند شامل ابزارهایی مانند بسته های زنگ دار و یا برچسب های RFID میباشند.

۶ – سهولت :

بسته ها باید ویژگی هایی را به همراه داشته باشند که باعث سهولت در توزیع، جابه جایی، نمایش، باز و بسته نمودن دوباره، فروش، استفاده و استفادۀ مجدد از آن گردند.

❇️ بسته بندی به سیستم هماهنگی اطلاق می شود که هدف از آن آماده سازی کالا جهت حمل و نقل، توزیع، انبارش، فروش و مصرف باشد. بسته بندی یک عملیات تجاری پیچیده، پویا، علمی، هنری است که در بنیادی ترین شکل خود، کارکردهای محافظت، نگهداری، حمل و نقل، اطلاع رسانی و فروش را شامل می شود. بسته بندی نوعی عملکرد خدماتی است که به خودی خود نمی تواند وجود داشته باشد زیرا به یک کالا نیازمند است. اگر کالایی وجود نداشته باشد بسته بندی نیز وجود نخواهد داشت.

⬅️ در بخش آینده به بیان دیگر موارد خواهیم پرداخت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *