در بخش پیش( بخش ششم ) به بیان انواع روشهای پرداخت اشاره شد.

در این قسمت به بررسی و بیان اسناد مورد نیاز در قابل ارائه در یک قرارداد خواهیم پرداخت و اسنادی که مورد نیاز خریدار است اعلام میگردد به نحوی که خریدار بتواند نسبت به انجام تشریفات گمرکی خود برای واردات اقدام نماید.

اسناد مورد نیاز ( Document )

? فاکتور تجاری ( Commercial Invoice ) :

فاکتور سندی است که طی آن مشخص می گردد که قیمت واحد کالای خریداری شده، مقدار کالای مورد معامله و نیز قیمت کل معامله مشخص شود. یکی از مهمترین اسناد حمل می باشد که می بایستی به تائید – مهرو امضای – فروشنده رسانده شود . مبنای حقوق و عوارض گمرکی در کشور مقصد همین فاکتور تجاری یا Comercial Invoice میباشد. در اعتبارات اسنادی موضوع کمی متفاوت می باشد و روش تهیۀ فاکتور تجاری متفاوت بوده و دارای اطلاعات بیشتری می باشد.

? لیست بسته بندی کالا ( Packing List ) :

لیست بسته بندی سندی است که نوع و نحوه ی بسته بندی کالا را نشان می دهد . تعداد بسته ها، وزن خالص و ناخالص، حجم کالا و این قبیل موارد را نشان می دهد. فاکتور توسط فروشنده صادر و تائید می گردد.
✅ در اعتبارات اسنادی این سند می بایستی به تائید اتاق بازرگانی برسد.

? گواهی آنالیز ( Certifcate of Analysis ) :

گواهی آنالیز نشان دهنده ی ترکیبات تشکیل دهنده ماده مربوطه است. مورد نیاز ترخیص مواد شیمیایی و گمرک است.
بیشتر شرکتهای شیمیایی برای مقایسه اصل جنس با آنچه که سازنده مدعی است نیاز به این سند دارند و در واقع نشان دهنده مجاز بودن و یا نامجاز بودن ورود آن به کشور است.

? گواهی مبداء ( Certifcate of Origin ) :

گواهی مبداء نشان دهنده ی این است که کالا ساخت کدام کشور است.
✅ این گواهی توسط اتاق بازرگانی کشور مبداء صادر می شود.
سندی است که نشان دهنده ی اصالت کالای ساخته شده می باشد. این مدرك بخصوص برای اعتبارات اسنادی کاملا لازم و ضروری است و جزوی از اسناد حمل می باشد. مشخصات خریدار، فروشنده، شرح کالا، مشخصات اعتبار اسنادی در متن این سند ذکر میشود.

? بارنامه حمل ( Bill of Lading ) :

بارنامه حمل گواهی ای میباشد که نشان دهنده آن است که کالا توسط شرکت حمل و نقل دریافت گردیده است و در صورتی که عبارت On Board ذکر شده باشد، یعنی آنکه کالا بر روی عرشه کشتی تحویل شده است. در هر صورت بارنامه به تنهایی نشان دهنده ی حمل کالا نیست بلکه لازم است تا اعلامیۀ حمل نیز از شرکت حمل و نقل دریافت شود.
✅ شماره بارنامه، وزن خالص و ناخالص، حجم محموله، تعداد کانتینر ها و نیز ابعاد آنها از جمله اطلاعات درج شده بر روی بارنامه دریایی است.

 

نحوه بازرسی کالا ( Inspection of the goods before shipment )

از ابزارهایی که می تواند مورد توجه قرار گیرد و با استفاده از آن مسئولیت های فروشنده قبل از حمل کالا و دریافت پول مورد بررسی و کنترل قرار داده شود، بهره گیری از خدمات شرکت های بازرسی می باشد که با اعمال نظارت، کنترل کمی و کیفی کالای خریداری شده، موجب کاهش اختلافات آتی میان خریدار و فروشنده می گردد. در واقع، برای جلوگیری و رفع مشکلات، از مدت ها قبل سعی گردیده است که با استفاده از مکانیزم های خاص موجبات ایجاد اختلاف بین خریدار و فروشنده به حداقل ممکن کاهش یابد و در این رابطه موضوع بازرسی کالا در مبدا و قبل از حمل، به عنوان یکی از ابزارهای مهم در جهت کاهش و یا رفع اختلاف بین متعاملین مطرح بوده است. با انجام خدمات بازرسی قبل از حمل، خریدار می تواند با پیش بینی های لازم و انتخاب یک شرکت بازرسی کننده امین و معتمد، شرایطی را فراهم آورد که اولا مشکلی ایجاد نگردد، ثانیا در صورت بروز مشکل مدارك و شواهد کافی دال بر چگونگی شرایط کالا قبل از حمل در اختیار داشته باشد. امروزه، شرکت های بازرسی کالا یکی از اجزا مهم تجارت جهانی می باشند که از وجود آنها برای کنترل کمیت، کیفیت و بسته بندی کالا و جلوگیری از ورود و صدور کالای نامرغوب استفاده می گردد.

در بخش بعد، به بیان ادامه مبحث بازرسی خواهیم پرداخت.

⬅️ با ما همراه باشید …

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *