در بخش قبل( بخش چهارم)، به بیان مبحث بسیار مهم روشهای تحویل، از زیر بخشهای مفاد قرارداد فروش پرداختیم.

اکنون به ادامه مبحث جاری، که همان بررسی مواد موجود در قرارداد فروش میباشد خواهیم پرداخت.

زمان تحویل ( Time of Delivery )

زمان تحویل همان زمانی است که فروشنده یا سازنده نیاز دارد تا کالا را تحویل دهد. این زمان شامل ساخت، بسته بندی ، حمل داخلی، بازرسی ، هماهنگی با شرکت حمل و سایر زمان های مربوطه تا زمان تحویل کالا به شرکت حمل و نقل می باشد.
در هر واحد تولیدی واحد برنامه ریزی و تامین به جهت ادامه و کنترل تولید نقش مهمی بازی می کند. یکی از این وظایف راه اندازی یک سیستم خرید است.
لازم است تا یک سیستم خرید نصب و راه اندازی شود. که خود موضوع مهمی است.
یک سیستم خرید در واقع تحت یک سیستم موجودی کار میکند که بر مبنای مصارف مواد اولیه واحد تولیدی و سطح موجودی انبار کار میکند. متولی این سیستم در کارخانه ها معمولا کنترل موجودی و یا واحد برنامه ریزی است که این زیرمجموعه ای از زنجیره تامین است.
کنترل موجودی بر مبنای مصرف و نیز موجودی انبار درخواستها و سفارشات خود را برنامه ریزی میکند. برنامه ریزی بر مبنای یک سیستم کنترل موجودی مشخص کننده زمان صدور درخواست خرید است.

✳️ زمان صدور درخواست به پیش زمان تهیه کالا یا همان Lead Time بستگی دارد و این به نوبۀ خود به میزان موجودی و مصرف ما بستگی دارد. در واقع این زمان،
فاصلۀ زمانی بین سفارش کالا تا زمان وصول کالا میباشد. بنابراین به هنگام سفارش کالا لازم است تا این زمان در نظر گرفته شود.

❇️ لیدتایم شامل مجموع زمانهایی از این قرار میباشد: زمان صدور و تائید درخواست، زمان اخذ استعلام از منابع معتبر، زمان براي گشایش اعتبار اسنادی و ابلاغ آن به فروشنده، زمان
ساخت کالا، زمان حمل خارجی و بازرسی، زمان تامین وجه و وصول اسناد، مدت زمان لازم برای اخذ استانداردهای لازم و ترخیص کالا از گمرکات کشور و در نهایت زمان حمل داخلی تا رسیدن به مقصد (محل مصرف). بدیهی است برای کاهش لیدتایم لازم است تا حد ممکن عملیات و زمانهای فوق همزمان انجام پذیرد.

بنابراین برای هر کالا یا ماده اولیه لازم است به طور مجزا پیش زمان تهیه محاسبه و بر اساس این پیش زمان نسبت به صدور درخواست و سفارش به موقع هر کالا اقدام نمود.

روش پرداخت قرارداد ( Payment Condition )

پرداخت یکی از مهمترین آیتم های مندرج در یک قرارداد فروش است. در بخش خریدهای خارجی رایج ترین روش پرداخت از طریق اعتبار اسنادی یا همان LC (Letter of Credit) می باشد.

۱ – پرداخت نقدی :

الف ) از طریق حواله مستقیم به حساب فروشنده توسط خریدار :

در این حالت خریدار با مراجعه به یک صرافی معتبر نسبت به انتقال پول به حساب فروشنده اقدام می نماید. چند نکته بسیار مهم در این خصوص به شرح ذیل است:
الف) قبل از انتقال پول به حساب صرافی با ایشان هماهنگ نموده و نسبت به اخذ نرخ ارز در روز مربوطه اقدام نمائید. بهتر است تا از روند نرخ ارز نیز روزانه مطلع باشیم.

تمامی صرافی ها دارای فرمهایی هستند که جهت حواله نیاز است تا آنها تکمیل و به طور رسمی به صرافی ارسال گردد.

✅ در موقع حواله نکاتی لازم است تا رعایت شود به عنوان توصیه های امنیتی که در پایین ذکر می گردد:

هکرها عمدتا از چهار روش زیر طعمه های خود را شناسایی و مورد سوء استفاده قرار میدهند :

۱ – استفاده از ابزارهای قدرتمند سخت افزاری و نرم افزاری جهت کشف کلمه کاربری و رمز عبور بسیاری از ایمیلهای موجود در سراسر دنیا و بررسی محتوی آنها برای انتخاب قربانیان و دستیابی به اهداف خود:
دلیل این مدعا اخباری است که هر از چندگاه در رسانه ها و یا سایتهای خبری در این مخصوص اعلام می شود و در پی آن سایتهای ارائه دهنده خدمات ایمیل از کاربران خود میخواهند نسبت به تغییر رمز عبور و اطلاعات امنیتی ایمیل هایخود اقدام نمایند.
⬅️ راهکار امنیتی:
به کاربران سرویس های ایمیل پیشنهاد میگردد در فواصل زمانی کوتاه مدت نسبت به تغییر رمز عبور و اطلاعات امنیتی ایمیل خود اقدام نمایند.

۲ – استفاه از روشی تحت عنوان Phishing جهت به سرقت بردن کلمه کاربری و رمز عبور ایمیل کاربران:
در این روش هکر با ارسال یک ایمیل جعلی با موضوع مرتبط با فعالیت کاربر یا سازمان قربانی و مورد هدف ، موجب می شود کاربر ذی ربط تشویق به باز نمودن ایمیل دریافتی گردد. در این ارتباط به محض باز نمودن ایمیل مذکور صفحه ابتدایی ورود کاربر به سرویس ایمیل به صورت جعلی مشاهده می گردد و کاربر ذیربط با تصور اینکه دسترسی به سرویس ایمیل خود را از دست داده است ،نسبت به درج مجدد کلمه کاربری و رمز عبور خود در صفحه جعلی نمایش داده شده اقدام می نمایند که پس از آن کاربر مجدداً به سرویس ایمیل خود هدایت می شود. با انجام این عملیات جعلی اطلاعات مربوط به کلمه کاربري و رمز عبور ایمیل کاربر یا سازمان مذکور به سرقت رفته و در اختیار هکر قرار می گیرد. بدین ترتیب هکر میتواند از طریق ایمیل هک شده از تمامی فعالیت های کاربر یا سازمان مذکور مطلع گردد و به اهداف مورد نظر خود برسد.
⬅️ راهکار امنیتی :
به کاربران سرویس های ایمیل پیشنهاد میگردد از باز نمودن ایمیل های ناشناس به شدت پرهیز نمایند و در صورت بروز چنین اتفاقی سریعاً نسبت به تغییر رمز عبور و اطلاعات امنیتی ایمیل مربوطه اقدام گردد.

۳ – جعل ایمیل طرف معامله (ذینفع) و مکاتبه با متقاضی از طریق ایمیل های جعلی:
در این روش هکر به طور نسبی اطلاعات قابل ملاحظه ای از طرف معامله(ذینفع) و متقاضی (نظیر نوع فعالیت ، روابط تجاري ، آدرس ایمیل و سایت و….) را در دست دارد، همچنین از نیاز متقاضی نیز مطلع می باشد. برای این منظور هکر می تواند با هک کردن ایمیل و سایت طرف معامله (ذینفع) و متقاضی و یا همدستی با عناصر نفوذی در هر دو طرف معامله ( به عنوان مثال همدستی با یکی از پرسنل طرفین معامله و یا افراد مطلع……) به اطلاعات اشاره شده دستیابی داشته باشد. در این شیوه هکر با ایجاد یک ایمیل جعلی که با تغییر و یا جابجایی یک حرف از ایمیل اصلی طرف معامله (ذینفع) امکان پذیر می باشد ، با متقاضی وارد مکاتبه شده و پیش فاکتورهای جعلی و اسناد لازم جهت واریز وجه را در اختیار متقاضی قرار می دهد و با این ترتیب متقاضی با اعتماد به اسناد
دریافتی نسبت به انتقال وجه به حساب مورد نظر هکر اقدام می نماید.

⬅️ راهکار امنیتی:
به طرفهای تجاری پیشنهاد میگردد به منظور اطمینان از صحت و اصالت ایمیل دریافتی از طرف معامله خود (ذینفع) مراتب را با تماس تلفنی و نمابر کنترل نماید. همچنین می تواند با ایجاد یک پوشه در سرویس ایمیل خود به نام طرف معامله (ذینفع) و با استفاده از ابزار فیلترینگ (که در تمام سرویس دهنده ایمیل وجود می باشد ) ، ایمیلهای دریافتی از طرف معامله (ذینفغ) را فیلتر نموده و بدین ترتیب ایمیل اصل را از ایمیل های جعلی و مشابه تشخیص داده و شناسایی نماید.

۴ – وارد معامله شدن با متقاضی :

محدودیتهای ایجاد شده در تجارت بین الملل موجب شده است که تهیه و خریداری برخی از کالاها و خدمات در سطح دنیا برای تجار و فعالین اقتصادی بسیار دشوار گردد به نحوی که خریداری و یا تهیه برخی از آنها تنها از طریق چندین عرضه کننده یا دلال و واسطه بین المللی امکان پذیر گردد. در این بین بسیاری از هکرهای از این بازار آشفته سوء استفاده کرده و خود را به عنوان فروشنده یا واسطه به متقاضیان معرفی می کنند و با ارسال مستندات جعلی و اعلام قیمتهای فریبنده اعتماد متقاضی را جلب نموده و با آنها وارده معامله می گردند و اسناد مربوط به واریز را از طریق ایمیل در اختیار متقاضی قرار می دهند .
⬅️ راهکار امنیتی :
عدم اعتماد به عرضه کنندگان، واسطه ها و دلالهای ناشناس بین المللی و مشکوك شدن به قیمتهای غیر واقعی آنها از مهمترین راهکارههای امنیتی می باشد. علی ایحال در صورت ضرورت معامله با عرضه کنندگان و واسطه های ناشناس کالا و خدمات و به منظور ایجاد امنیت معاملات و در امان ماندن از هکرهایی که خود را به عنوان عرضه کننده یا دلال معرفی می کنند بایستی متقاضی از طرق مختلف نظیر برقراری تماس تلفنی و ارسال نمابر و دریافت پاسخ از طریق همان تلفن یا نمابر و همچنین جستجو و انجام تحقیقات کامل و …. در خصوص اصالت آنها اقدام نماید. همچنین ضروریست متقاضی در ابتدای امر با
انجام معاملات بسیار خرد و سبک عملکرد و ایفای تعهدات اینگونه عرضه کنندگان و واسطه ها را بیازمایند.

در بخش بعد، به بیان ادامه موضوع نحوه ی پرداختها را پیگیری خواهیم نمود.

⬅️ با ما همراه باشید…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *